top of page

Berlínsky polmaratón 2015

Úvodom do tohtoročnej sezóny pre RRTC PRO bol Berlínsky polmaratón (21km) ktorý je súčasťou GERMAN INLINE CUPU. Pred samotným pretekom v nedeľu si bolo treba vyzdvihnúť číslo na EXPO letisku TEGEL. Práve toto miesto je každoročne dvakrát dejiskom a centrom športu. V priebehu dvoch dní sa tu vystrieda viac ako 15 000 bežcov a viac ako 1500 korčuliarov aby si vyzdvihli svoje štartovacie čísla a čipy. Toto miesto v každom vyvolá predpretekový ošiaľ. Práve tu je prvá šanca vidieť najväčších favoritov na víťazstvo. Núdza nie je o majstra Európy v mnohých disciplínach Felixa Rhijnena (GER), či ostatných svetovo elitných jazdcov z profesionálnych tímov ako je Peter Michael (NZE), Ferre Spruyt (BEL), Giacomo Cuncu (ITA) a mnohých ďalších. Náš jediný zástupca z klubu RRTC PRO a zároveň aj z celého Slovenska bol Lukáš. Predpoveď počasia na nedeľný pretek nebola veľmi priaznivá no stále tam bola nádej že nemusí zapršať. Ráno sa tieto nádeje pominuli a všetci pretekári mali pred sebou ťažký pretek v daždivom počasí. To aké to bolo si prečítajte z dojmov z preteku očami Lukáša.

„Priaznivá predpoveď je taká predpoveď, kde zrážky nie sú hlásené 2 dni pred a 2 dni po preteku. No to nebol tohtoročný prípad. Štart bol naplánovaní na 09:30. 4 kilometre od hotela bol štart a tak bolo najjednoduchšie sa tam presunúť na korčuliach. Keďže som v minulosti dosiahol dobré časy v maratóne a polmaratóne mohol som sa postaviť do štartového sektora s označením A. 10 minút do štartu a masa 1500 korčuliarov rozdelených do 5 sektorov sa pripravovala na prvý tohtoročný štart. Páru minút do štartu prišli na štartovú líniu najväčší favoriti. Zo skúseností viem že najlepšie je byť čo najviac vpredu aby som bol schopní zachytiť rýchle tempo hneď od začiatku. Najprv ženy 2 minúty a potom muži.

5-4-3-2-1-BUM. Niečo vyše 120 korčuliarov zo sektora sa vydalo na trať a medzi nimi aj ja. V preteku tejto úrovne je nevyhnutnosťou biť sa o popredné pozície. Nie príliš vpredu no nie vzadu aby sa náhodou nestalo že sa vytvorí medzera ktorá sa už nebude dať zavrieť. Preto som sa snažil od začiatku držať čo najbližšie ku čelu preteku. Nebolo to jednoduché pretože o vysoké tempo sa postaral hneď Felix Rhijnen, ktorý sa vydal do úniku od prvého kilometra. To bol signál že to bude pretek s veľkým počtom atakov. Tím Powerslide/matter World bol v značnej silovej prevahe a staral sa o tempo ako aj o ataky keďže ten prvý od Felixa nevyšiel. Keď atakoval iný tím, museli zas zaviera medzery. Mne sa celkom darilo a cítil som sa fajn až na fakt že sa neskutočne šmýkalo. Totižto mestské cesty plne kvapalín od áut nedržia kolieska veľmi dobre. Od samého začiatku bolo veľa pádov. Na 4. Kilometri sa to predo mnou zomlelo a 4 jazdci sa ocitli na zemi. Mne sa podarilo vyhnúť sa im a pokračovať. Keďže som nechcel riskovať možný pád vydal som sa dopredu čo najviac. To sa mi podarilo a rázom som bol vpredu kde každú chvíľu nasledoval atak za atakom. Verte mi, na mokre je to divočina. Pod Brandenburgskú bránou sa začala formovať prvá skupinka kde bolo asi 15-20 jazdcov a keďže tesne pred tým som bol dosť vpredu bol som tam aj ja. Táto časť bola zrejme najťažšia a ja som to držal len tak-tak, no tempo sa zmiernilo. Možno aj kvôli tomu že Felix Rhijnen sa dostal do úniku a tím Powerslide nemal záujem na zvyšovaní tempa. No atak prišiel sem a tam, kedy sa to natiahlo a vytvárali sa medzery medzi skupinami. To bolo veľmi nebezpečné a preto som sa snažil držať tých ľudí o ktorých som vedel že to udržia. Na 10km prišiel veľmi nebezpečný 150m úsek tvrdých dlažobných kociek. Bláznivé desiatky metrov si vyžiadalo niekoľko obetí v podobe jazdcov ktorí to nedokázali udržať na korčuliach alebo tempom. Na dlažobné kocky sa vošlo z vysokou rýchlosťou nad 40km/h. Aj to sa mi podarilo prežiť a vedel som že ostáva len polovica preteku. Všetko sa opakovalo, ataky, pády, nebezpečné úseky kde sa extrémne šmýkalo. Malá skupina čítajúca približne 30 jazdcov sa pohybovala 2 km pred cieľom. S mojou radosťou som v nej stále bol aj ja. 1 kilometer do cieľa sa začala pozičná bitka keďže 200m pred cieľom bola pravotočivá zákruta. Toto bolo extrémne náročné a musím sa priznať dalo sa to zvládnuť z mojej strany omnoho lepšie. Nepodarilo sa mi dostať do prednej časti skupiny a do poslednej zákruty som vošiel v jej zadnej časti. To ma vyradilo z bojov o lepšie umiestnenie šprintovalo sa veľmi ťažko. Nakoniec sa mi podarilo do cieľa dôjsť na 25. mieste. Hodnotím to ako dobrý začiatok sezóny ktorá môže veľa priniesť. Prvý teda zvíťazil Felix Rhijnen v sólovom úniku v čase 36:39. Za ním v strate 86 sekúnd došiel Giacomo Cuncu a tretie bral Tobias Hecht. Môj čas sa rovnal strate 90 sekúnd a teda 38:10. Napriek koncovke som s mojim výkonom spokojný keďže som si splnil cieľ na začiatok sezóny a to udržať sa s elitou. Ďakujem za podporu a dôveru ľudí ktorí mi držali palce. Snáď sa mi čoskoro podarí potešiť ich znova.“