top of page

Linz Oberbank Half-marathon

Druhý aprílový víkend v Európe patril pretekaniu. V Portugalskom Lagose to bolo prvé kolo Európskeho pohára na dráhe, Nemecký Leipzig a Rakúsky Linz hostili polmaratóny. Práve posledného menovaného sa zúčastnil Lukáš Benedik, člen klubu RRTC na hosťovaní v Poľskom tíme Jabra Roller Team pre rok 2017. Pomerne skorý štart o 8:30 znamenal aj nízku teplotu. Ortuť teplomera nepresiahla 7°C. Tieto preteky sú tiež súčasťou rakúskeho Austrian Inline Cupu. Na štarte sme mohli vidieť niekoľko kvalitných jazdcov z Rakúska, Švajčiarska a Nemecka.

Pretekať sa začalo v miernejšom tempe. Preto sa jazdilo v pomerne veľkej prvej skupinke. Nikto sa nesnažil prvý balík roztrhať a preto sa Lukáš rozhodol atakovať zhruba na piatom kilometri. K nemu sa pridala malá skupinka piatich jazdcov. Tá však nemala dostatočnú kvalitu na to, aby ostala pred hlavným balíkom ktorý kontroloval Thomas Petutchnigg a Johannes Hahnekamp. Skupina sa spojila a jazdilo sa stálym tempom okolo 35-36km/h. Lukáš sa preto rozhodol na deviatom kilometri opustiť skupinu a skúsiť šťastie v úniku. Atakoval ako jediný. Trochu dúfal, že sa k nemu pripojí aspoň jeden jazdec, no ostal osamotený pred hlavnou skupinou. Jeho náskok sčítal zhruba 20-30 sekúnd. Hlavná skupina mala v tom čase 8 členov. Bolo zložité odhadnúť ako bude skupina za ním spolupracovať. Po 5 kilometroch osamotenej jazdy z veľkej časti proti vetru sa k nemu skupina prenasledovateľov priblížila natoľko, že sa rozhodol do nej vrátiť. Ďalšie kilometre boli veľmi pomalé a bolo jasné že sa všetci pripravujú na záverečný šprint. Ten začal 700m pred cieľom. V jednej z pravotočivých zákrut zaútočil Johannes Hahnekamp ktorého nasledoval Thomas Petutschnigg. Lukáš musel zavrieť medzeru 10 metrov. Na jeho chrbte ostal švajčiar Silvano Veraguth ktorý bol vo výbornej pozícii pre záverečný šprint. 200m pred cieľom bolo jasné že víťaz vzíde z tejto malej skupiny. Johannes Hahnekamp vybojoval víťazstvo pred Silvanom Veraguthom a našim Lukášom Benedikom. Štvrtý zaostal víťaz minulých ročníkov tohto preteku Thomas Petutschnigg.

1. miesto - Johannes Hahnekamp - UES Eisenstadt čas: 35:42

2. miesto - Silvano Veraguth - Powerslide Swiss/Out on street +2 sekundy

3. miesto - Lukáš Benedik - Jabra Roller Team/RRTC +2 sekundy

Druhý tohtoročný pretek bol druhým testom pripravenosti nášho pretekára. Tento pretek bol úplne iný ako minulotýždňový Berlínsky polmaratón. Tento krát bol v réžii Lukáša a jeho vlastných schopností. Víťazstvo však bolo na dosah a my veríme že sa mu ho čoskoro podarí uchmatnúť aj vďaka novým kolieskam ATOM BOOM 125mm XXfirm a ložiskám od spoločnosti ZVL Slovakia.